• KATEGORIE
  • Dziś polecamy!

    Dekoder DVB-T2 HEVC  cenie 99 zł.

  • Dziś polecamy!

    W ofercie w zestawie startowym są kanały z pakietu Komfort+,
    oraz kanały z pakietu FilmBox. 

    Wystarczy podłączyć dekoder do anteny satelitarnej i telewizora 

    aby za  179 zł przez 6 m-cy móc oglądać 122 kanały

  • Dla partnerów

    Dostęp do cenników, instrukcji oraz dodatkowych opisów.

    Formularz logowania

Telewizja cyfrowa DVB-T - jaką antenę wybrać?

  • zestaw antenowy DVB-T H/V 15 elementów

    zestaw antenowy DVB-T H/V 15 elementów

  • Zestaw antenowy DVB-t H/V 28 elementów

    Zestaw antenowy DVB-t H/V 28 elementów

Ze względu nadawanie programów cyfrowych DVB-T/T2 w pasmie UHF i VHF oraz na to że nadawane są w polaryzacji V -pionowej i H - poziomej ,wybierając antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 należy zwrócić uwagę na wszystkie te parametry.

Antena powinna zawierać w sobie dwie anteny czyli na pasmo UHF i VHF , poza tym antena na pasmo VHF musi być ustawiona w polaryzacji pionowej. Przykładem takiej anteny jest Profesjonalny zestaw antenowy V/H na zdjęciu składający się z 15 elementów.
Antena ta odbiera programy z jednego kierunku w paśmie VHF kanały 5-12 w polaryzacji pionowej V , oraz w paśmie UHF kanały 21-48 w polaryzacji poziomej H .

W przypadku występowania trudniejszych warunków odbioru kanałów Telewizyjnych z nadajnika spowodowanych np. większą odległością od nadajnika; brakiem widoczności nadajnika spowodowany przez drzewa , budynki, ukształtowanie terenu itp. należy zastosować antenę o większym wzmocnieniu. Przykładem takiej anteny jest: Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-48 DVB-T/T2 składający się z 28 elementów.

Omawiane anteny występują w podstawowej pasywnej konfiguracji z wbudowanym symetryzatorem w paśmie 21-48 i zwrotnicą antenową łączącą pasma UHF I VHF . Najczęściej taka konfiguracja wystarcza do prawidłowego odbioru wszystkich kanałów , jednak w niektórych przypadkach sygnał z takiej anteny może być niewystarczający , objawiać się to może kratkowaniem obrazu i zrywaniem dźwięku oraz innymi anomaliami widocznymi na telewizorze które powodują dyskomfort oglądania programów, wtedy do takiej anteny można doinstalować odpowiedni wzmacniacz antenowy wraz z zasilaczem. Odpowiednio dobrany wzmacniacz antenowy może w zdecydowany sposób poprawić jakość odbieranego sygnału.

Należy pamiętać aby dobrać wzmacniacz o wzmocnieniu akurat takim jaki będzie potrzebny . Wzmacniacz o małym wzmocnieniu np. 10dB nie przyniesie oczekiwanego rezultatu zaś instalując najmocniejszy wzmacniacz np. 32dB może przynieść efekt odmienny od oczekiwanego i sygnał będzie przesterowany w efekcie wystąpić mogą większe zakłócenia obrazu niż przed zainstalowaniem takiego wzmacniacza. Każdy wzmacniacz musi być zasilany napięciem stałym, zazwyczaj  jest to napięcie 12V lub 5V . W tym celu produkowane są dedykowane zasilacze o takim napięciu i prądzie 100-150mA . Zamiast takiego dedykowanego zasilacza można wykorzystać zasilacz wbudowany w telewizor lub dekoder DVB-T/T2.

Każdy zasilacz jak już wspomniałem produkowany jest o napięciu 12V lub 5V , są też zasilacze z regulacją napięcia 0-12V. Zasilacze te zakończone są rozbieralną wtyczką antenową gdzie instaluje się za pomocą śrubokręta kabel antenowy biegnący z anteny,  lub nierozbieralną wtyczką zakończoną gniazdem typu F. Te z gniazdem F są wygodniejsze w montażu kabla antenowego , wystarczy zakończyć taki kabel wtyczką typu F i nakręcić na gniazdo we wtyczce zasilacza.

Najczęstsze usterki:

Bardzo często zdarza się że zainstalowana antena ze wzmacniaczem po jakimś czasie odmawia posłuszeństwa, nagle powstają zakłócenia i jest problem z prawidłowym odbiorem programów, wtedy należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę właśnie na zasilacz. Jeżeli po sprawdzeniu całej instalacji antenowej: kable, złączki, wtyczki, antena, nie stwierdziliśmy żadnych problemów to właśnie zasilacz może być winy tych zakłóceń . Pomimo że na zasilaczu świeci dioda nie oznacz to jego sprawności, najczęściej  uszkadza się stabilizator napięcia i zasilacz jest do wymiany. Jeżeli wymiana zasilacza nie pomaga (a powinno w 99,9% przypadków) należy zlecić sprawdzenie specjaliście wyposażonego w odpowiednie przyrządy pomiarowe , wiedzę  i doświadczenie.

Opracował

Piotr Magiera 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl